Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 25.11.2014 року у справі №904/1068/14 Постанова ВГСУ від 25.11.2014 року у справі №904/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 25.11.2014 року у справі №904/1068/14

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2014 року Справа № 904/1068/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді:Панової І.Ю.суддів:Запорощенка М.Д. - доповідач, Погребняка В.Я.розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській областіна ухвалуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 07.10.2014р.у справі№904/1068/14 господарського суду Дніпропетровської областіза заявою Голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіпаріс-Груп"ДоТовариства з обмеженою відповідальністю "Кіпаріс-Груп"провизнання банкрутомза участю представників сторін: від кредиторів:не з'явилися від боржника:не з'явився від скаржника:не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 07.10.2014р. у справі №904/1068/14 припинено апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2014 року у справі № 904/1068/14.

Не погодившись з ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 07.10.2014р. у справі №904/1068/14, Державна податкова інспекція у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою про скасування означеного судового акту.

В обґрунтування заявлених вимог, скаржник посилається на порушення судом апеляційної інстанції п.1 ст.1 ст.80 ГПК України. Також, скаржник посилається на те, що судом залишено поза увагою припис ст.129 Конституції України та пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України. Крім того, заявник вказує на те, що ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська був винесений наказ №351 від 19.05.2014р. про проведення документальної виїзної позапланової перевірки ТОВ "Кіпаріс-Груп" на підставі пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, а також, на акт №218 віж 19.05.2014р., складений за результатами виїзду співробітників Інспекції за місцем реєстрації підприємства.

В призначене судове засідання представники сторін та учасників судового процесу не з'явилися. Поважних причин нез'явлення суду не повідомлено. Про час та місце розгляду касаційної скарги учасники процесу були сповіщені належним чином.

Розглянувши матеріали справи, касаційну скаргу, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами, наявними у справі, ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 21.02.2014 р. прийнято до розгляду заяву ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "КІПАРІС-ГРУП" про порушення провадження у справі про банкрутство відповідно до процедури, передбаченої ст. 95 Закону, яка передбачає особливості застосування процедури банкрутства боржника, що ліквідується власником.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 04.03.2014р. порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "КІПАРІС-ГРУП". Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та призначено судове засідання суду на 12.03.2014 р.

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 12.03.2014р. Товариство з обмеженою відповідальністю "КІПАРІС-ГРУП" визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на три місяці. Ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Стрюк Н.О., якого зобов'язано вчинити певні дії.

13.03.2014р. господарським судом Дніпропетровської області оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття відносно нього ліквідаційної процедури на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет (номер публікації - 1535).

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2014р. затверджено реєстр вимог кредиторів у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "КІПАРІС-ГРУП" з вимогами кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Профі" на суму 381 828,00 грн.; затверджено ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора "КІПАРІС-ГРУП", м. Дніпропетровськ, вул. Комунарівська, 257 (код ЄДРПОУ 38299689); ліквідовано юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "КІПАРІС-ГРУП", м. Дніпропетровськ, вул. Комунарівська, 257 (код ЄДРПОУ 38299689); провадження у справі припинено.

Не погодившись з ухвалою суду від 25.06.2014р., Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровської області звернулася до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2014 року у справі № 904/1068/14.

Вимоги скаржника мотивовані тим, що при прийнятті оскаржуваної ухвали судом першої інстанції не досліджено усіх обставин справи та, внаслідок винесення господарським судом ухвали про припинення юридичної особи - ТОВ "КІПАРІС-ГРУП", податковий орган був позбавлений можливості провести позапланову перевірку банкрута та заявити додаткові грошові вимоги.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 07.10.2014р. у справі №904/1068/14 припинено апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2014 року у справі № 904/1068/14.

Приймаючи означене рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що у справі про банкрутство боржника, який ліквідується власником особа може набути статусу кредитора - сторони у справі про банкрутство після прийняття постанови про визнання банкрутом та у разі звернення із кредиторськими вимогами до боржника. Також, суд вказав, що органи державної податкової служби та інші державні органи є кредиторами неплатоспроможних боржників, якщо вони мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, що узгоджується з нормою частини 1 статті 210 Господарського кодексу України.

Судами попередніх інстанцій, під час провадження у справі, встановлено, що Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Дніпропетровська, у встановленому Законом порядку, була повідомлена про припинення підприємницької діяльності Товариства, зокрема на адресу Податкової інстпеції ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "КІПАРІС-ГРУП" направлено заяву за формою № 8-ОПП про зняття з обліку платника податків, а також повідомлення про припинення юридичної особи ТОВ "КІПАРІС-ГРУП", копію протоколу зборів учасників товариства № 2 від 22.10.2013р., що підтверджується описом вкладення та фіскальним чеком органу поштового зв'язку від 22.10.2014р. (а. с. 44-47, Т.1).

Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанцій з оглядом на наступне.

Згідно зі ст.41 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .

Провадження у справах про банкрутство регулюється ГПК у випадках, коли його норми безпосередньо визначають правила даного провадження (статті 2, 41, 12 та 15) або мають універсальний характер для будь-якої стадії судового процесу , або процесуальної дії (статті, вміщені в розділах I, V, VI, VII, XII, XIII), з урахуванням встановлених Законом особливостей.

В даному випадку застосуванню підлягають норми Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону з 19.01.2013р.

Згідно із частиною 1 ст. 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до статті 9 Закону, справи про банкрутство юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Пункт 8 частини 3 статті 129 Конституції України визначає серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.

Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем в статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення. Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться в залежність від положень процесуального закону.

Таким чином, випадки в яких особа має право оскаржити рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку мають бути встановлені Господарським процесуальним кодексом України.

Нормами статті 91 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участі у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.

У відповідності до статті 1 Закону про банкрутство, учасниками у справі про банкрутство є сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство. Як встановлено статтею 1 Закону, сторонами у справі про банкрутство є конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут).

Цією статтею також визначено, що кредитор - юридична або фізична особа, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).

Особливості та порядок заявлення кредиторами претензій до боржника, що ліквідується в порядку статті 95 Закону, визначені положеннями частини 3 статті 95 Закону та передбачають, що кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.

Отже , у справі про банкрутство боржника, що ліквідується власником (в порядку ст. 95 Закону про банкрутство), особа може набути статусу кредитора - сторони у справі про банкрутство, лише після прийняття постанови про визнання банкрутом та у разі звернення із кредиторськими вимогами до боржника.

У зв'язку з наведеним, органи державної податкової служби та інші державні органи є кредиторами неплатоспроможних боржників, якщо вони мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, що узгоджується з нормою частини 1 статті 210 Господарського кодексу України. Однак, вказана норма не встановлює автоматичного визнання цих органів кредиторами у всіх справах про банкрутство.

Таким чином, особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, лише у разі подання у встановленому порядку заяви з грошовими вимогами до боржника. Тільки після цього, така особа має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство.

При цьому, колегія суддів вважає необхідним зауважити на тому, що орган податкової служби вправі звернутися до ліквідатора боржника та провести позапланову перевірку його господарської діяльності, а у випадку відмови ліквідатора, як керівника боржника, надати можливість перевірки суб'єкта господарювання, орган податкової служби вправі оскаржити дії ліквідатора до суду у справі про банкрутство.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "КІПАРІС-ГРУП" повідомлено Державну податкову інспекцію у Ленінському районі м. Дніпропетровська про припинення підприємницької діяльності товариства та направлено до ДПІ заяву за формою № 8-ОПП про зняття з обліку платника податків 22.10.2013р., повідомлення про припинення юридичної особи ТОВ "КІПАРІС-ГРУП", копію протоколу зборів учасників товариства № 2 від 22.10.2013р., що підтверджується описом вкладення та фіскальним чеком органу поштового зв'язку від 22.10.2014р. (а. с. 44-47, Т.1). Також, повідомлення про ліквідацію опубліковано у спеціальному друкованому виданні «Бюлетень державної реєстрації» №264(29) від 31.10.2013р.(а.с. 30).

Крім того, ухвала про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіпаріс-Груп" від 04.03.2014р. була надіслана Державній податковій інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області для розгляду питання щодо проведення позапланової перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) та вжиття інших заходів передбачених чинним законодавством.

Таким чином, органи державної податкової служби були належним чином повідомлені про припинення діяльності та порушення провадження по справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіпаріс-Груп" та мали можливість звернутись до суду з кредиторськими вимогами до боржника та набути статус сторони по справі, а саме - кредитора боржника.

Як встановив суд апеляційної інстанції, Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Дніпропетровська в порядку вимог частини 3 статті 95 Закону не зверталась із заявою до господарського суду з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "КІПАРІС-ГРУП" по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів). Доказів наявності грошових вимог до боржника Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Дніпропетровська не представила.

Стосовно посилань ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська на наявність наказу №351 від 19.05.2014р. про проведення документальної виїзної позапланової перевірки ТОВ "Кіпаріс-Груп" на підставі пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, а також, акту №218 віж 19.05.2014р., складеного за результатами виїзду співробітників Інспекції за місцем реєстрації підприємства, слід зазначити наступне.

Відповідно до приписів ст.111-7 ГПК України касаційна інстанції перевіряє судові рішення на підставі встановлених фактичних обставин справи, не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені судами попередніх інстанцій, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Вказані скаржником обставини, а також докази в їх підтвердження, предметом розгляду судів першої та апеляційної інстанцій не були, оскільки про наявність таких скаржником не заявлялося. Про це, також, зауважено судом апеляційної інстанції в оскарженій ухвалі. Крім того, означені заявником документи не були додані і до касаційної скарги.

За таких обставин, означені доводи скаржника судовою колегією не приймаються.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що Державна податкова інспекція у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області не є учасником справи про банкрутство, статусу кредитора у справі не набула, доказів в підтвердження того, що прийнята господарським судом ухвала стосується прав і обов'язків податкової інспекції або порушує її права, остання не надала.

Пунктом 12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 № 15 "Про судову практику в справах про банкрутство" передбачено, що юридичні та фізичні особи, акціонери, учасники господарських товариств, що не мають статусу сторони чи учасника у справі про банкрутство, не мають права на оскарження судових рішень у справі про банкрутство, а помилково порушене апеляційне і касаційне провадження підлягають припиненню в порядку, передбаченому статтею 80 ГПК на підставі статей 91 та 107 ГПК як такі, що не підлягають вирішенню в господарських судах. В інших випадках такі скарги повертаються без розгляду. Це стосується і скарг зазначених осіб на такі ухвали.

Відповідно до п.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ Господарського процесуального кодексу України", якщо апеляційну скаргу подано, зокрема, особою, яка не має права її подавати, то у таких випадках апеляційний господарський суд повинен відмовити у прийнятті апеляційної скарги і винести з цього приводу відповідну ухвалу з посиланням на статті 91 або 106 ГПК України. У разі помилкового порушення апеляційного провадження в зазначених випадках суд апеляційної інстанції припиняє таке провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 80 ГПК України.

За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про те, що суд апеляційної інстанції правомірно припинив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2014р. у справі №904/1068/14, а тому підстав для скасування оскаржуваної ухвали Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 07.10.2014р. немає.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду, які викладені в оскаржуваній ухвалі суду апеляційної інстанції.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Ухвалу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 07.10.2014р. у справі №904/1068/14 залишити без змін.

Головуючий суддя:І.Ю. Панова Судді: М.Д. Запорощенко В.Я. Погребняк

logo